„Nowe wyzwanie na rynku pracy – edukacja dla turystyki postpandemicznej”. „Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane” 6–7 XI 2023

25.10.2023 Konferencje, sesje

dziedzictwo_chciane_dziedzictwo_niechciane_6-7_xi_2023-1280.jpg

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie podsumowujące grant

„Nowe wyzwanie na rynku pracy – edukacja dla turystyki postpandemicznej”

Cykl spotkań, paneli dyskusyjnych, konsultacji eksperckich, promocji książek oraz koncert Marty Bizoń „Piosenki krakowskiego Kazimierza” i wernisaż fotograficzny Włodzimierza Płanety „Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane” odbędą się 6–7 listopada 2023 roku w Wieliczce, Mediateka, pl. Skulimowskiego 3.

Formularz rejestracyjny
(istnieje możliwość wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych w realu lub korzystając z transmisji online). Istnieje też możliwość zgłoszenia chęci wzięcia udziału w wydarzeniu drogą emailową lucyna.rotter@upjp2.edu.pl.

Ankieta Uczestnika Konferencji

Wszelkie szczegółowe informacje

Transmisje

6 XI 2023
PANEL A
PANEL B
7 XI 2023
PANEL A
PANEL B

6 listopada 2023 (poniedziałek)
9:00 Rejestracja
9:30 Przywitanie

I CZĘŚĆ
Zrównoważona polityka w miastach i obszarach historycznych
prowadzenie dr hab. Lucyna Maria Rotter, prof. UPJPII

Panel dyskusyjny poprzedzi 20-minutowy film. A potem… Zaproszeni goście będą dyskutować o tym, czym jest zrównoważona polityka w wielkich miastach i mniejszych historycznych oraz na terenach bliższych naturze. Jak pogodzić potrzeby mieszkańców i turystów. I jak sprawić, by mieszkańcom mieszkało się przyjemnie, a turyści chcieli to miejsce odwiedzać i czuli się w nim dobrze.

dziedzictwo_chciane_dziedzictwo_niechciane_czesc_i-1000a.jpg

Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta m. Krakowa ds. Kultury
dr Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki
Katarzyna Turosieńska, prezes Podlaskiego Oddziału PIT

II CZĘŚĆ
Jak skutecznie promować dziedzictwo historyczne
prowadzenie dr hab. Lucyna Maria Rotter, prof. UPJPII

Czy historia i dziedzictwo kulturowe jest dobrym tematem dla „robienia telewizji”. Jak o dziedzictwie opowiadać na antenie, tak by opowieść trafia do mieszkańców Polski, a jak opowiedzieć ją w innych krajach. Czy łatwo jest przenieść historię na duży ekran, i czy film historyczny rządzi się swoimi prawami. A co z książką? Czy książka historyczna może skutecznie promować dziedzictwo i historię?

dziedzictwo_chciane_dziedzictwo_niechciane_czesc_ii-1000a.jpg

Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia
Piotr Bunar, właściciel Oficyny Wydawniczej Avalon
Piotr Jaworski, reżyser telewizyjny i filmowy

III CZĘŚĆ
Czy dziedzictwo niechciane zawsze jest „niechcianym”
prowadzenie dr hab. Lucyna Maria Rotter, prof. UPJPII

Czy są takie ślady historii, które dla mieszańców są trudne? Czy te ślady podobnie odbierane są przez przyjeżdzających turystów? Jak postrzegamy historię swoją u siebie, a jak ślady tożsamości pozostawione w odległych zakątkach globu. No i czy trudną czasem historię można przekuć w pozytywny obraz prowokujący do destynacji i chęci poznania regionu i jego dziedzictwa?

dziedzictwo_chciane_dziedzictwo_niechciane_czesc_iii-1000a.jpg

Goście:
prof. dr hab. Józef Marecki, wykładowca uniwersytecki, specjalista z zakresu dziedzictwa oraz historii najnowszej
dr Andrzej Giza, wykładowca uniwersytecki, dyrektor Stowarzyszenia im. L. Beethovena
Mirosław Moroń, prezes Zarządu Investimus sp. z o.o.
Promocja książek
  • L. M. Rotter, P. Legutko, W. Płaneta (fot.), Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane, Kraków 2023
  • Turystyka w mieście historycznym, red. K. Góralczyk, K. Gądek, M. Smyth, Kraków 2023

oraz programu studiów podyplomowych dedykowanych dla branży turystycznej i eventowej

16:30 Koncert
Marta Bizoń Piosenki krakowskiego Kazimierza
18:00 Wernisaż fotograficzny Włodzimierza Płanety
Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane
7 listopada 2023 (wtorek)
9:00–10:10 IV CZĘŚĆ
Bezpieczeństwo dziedzictwa i w obszarze turystyki
Goście:
dr Katarzyna Góralczyk, wykładowca uniwersytecki, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa
dr Artur Luzar, wykładowca uniwersytecki, Wydział Centrum Szkolenia OLiDK
Grzegorz Gotfryd, wójt gminy Szerzyny
10:25–11:35 V CZĘŚĆ
Nowoczesne technologie w promowaniu dziedzictwa i w branży turystycznej oraz eventowej
Magdalena Sroka, prezes Alvernia Planet
Mirosław Krzyszkowski, twórca filmowy i telewizyjny
Piotr Laskowski, prezes Małopolskiego Oddziału PIT
11:45–12:50 VI CZĘŚĆ
Turystyka kwalifikowana i kulturowa
Roman Marczewski, instruktor i organizator wypraw nurkowych Waterborn
Julien Hallier, ekspert od polsko-francuskich relacji biznesowych
doc. ThDr. Peter Borza, PhD., wykładowca uniwersytecki, ekspert od słowacko-izraelskich kontaktów kulturowych
Spotkania indywidualne z ekspertami
  • Artur Kozioł – zarządzanie dziedzictwem kulturowym i wykorzystywanie go w działalności samorządowej
  • Włodzimierz Płaneta – fotografia i film w promowaniu produktu i dziedzictwa;
  • Andrzej Giza – organizacja wydarzeń w obszarze kultury;
  • Iwona Bąk – granty i środki zewnętrzne;
  • Magdalena Sroka – strategie i nowe technologie.
16:00 Dla zainteresowanych wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

Wydarzenie realizowane w ramach PROGRAMU EDUKACJA finansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021
i środków krajowych, instytucja finansująca Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, EOG/21/K3/W/044, wartość finansowania 95 725 €